KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
ZLÍNSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Po stopách osídlení Slovanů [ Naučná stezka ]

Projekt je tvořen čtyřmi lokalitami, které jsou vzájemně propojeny turistickými tratěmi.

Lokalitou č. 1 je "Pivečkův lesopark", dnes již trvalá součást krásné a pestré přírody okolí Slavičína, jehož obnova započala v roce 1997, byla pokračováním ušlechtilé myšlenky rodiny známého slavičínského obuvníka pana Pivečky - zbudovat útulné zákoutí pro radost dětí i dospělých. Do obnovy lesoparku se zapojilo mnoho dobrovolníků, ochránců přírody, představitelů Města Slavičín a výtvarných umělců pod vedením Zdeňka Kutry. Osmnáct uměleckých děl, ať již dřevěných nebo kamenných, rozmístěných v lesoparku, vytváří příjemnou atmosféru k dětským hrám a odpočinku. V současné době o lesopark pečuje Nadace Jana Pivečky společně se všemi, kterým tento kout přirostl k srdci a je dnes již neodmyslitelnou součástí Slavičína.

Lokalita č. 2 "Lochovec" je známá nálezy lužické kultury z doby bronzové (tj. asi 1200 let p. n. l). Mnohem výrazněji se zde však projevuje slovanské osídlení z období 9. až 12. století. To můžeme zaznamenat i v samotném názvu "Lochovec", kde je obsaženo staroslovanské slovo "lochy", jímž byly nazývány sluje, neboli otevřené zemní chodby vznikající povrchovou těžbou kamene s obsahem menšího množství železné rudy. Ta se primitivním metalurgickým procesem vytavovala a odlévala do forem. V této lokalitě bylo nalezeno velké množství keramických střepů a zbytků železné strusky. Obchodní provázanost těchto míst s okolními osadami a kupeckými stezkami je nesporná. Hustotu osídlení dokládá velké množství slovanských žárových hrobů z období Velké Moravy, koncentrovaných do několika mohylníků, z nichž nejvýznamnější se nachází v trati "Kulatý trávník". Důsledkem vpádu kočovných kmenů od jihu došlo postupně k zániku těžby železné rudy v této části Slavičínska. Tato lokalita se nachází západním směrem na rozhraní katastrů Slavičína a Nevšové.

V lokalitě č. 3 "Tatarka" se nachází stejnojmenná studánka, která je velmi známým a často navštěvovaným místem. Její historie sahá do 17. století, do období turecko-tatarských vpádů. V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc těchto nájezdníků. Jejich násilný průnik na území Moravy Vlárským průsmykem byl spojen s těžkým drancováním spousty měst a vesnic, Slavičín nevyjímaje. Po tomto plenění zůstala oblast jihovýchodní Moravy zcela pustá a její následná kolonizace byla problematická. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen. Tatarka se nachází na lipovské straně. Na nevšovské straně je další studánka nazvaná Kubince, což je současně pramen Nevšovky. Mezi těmito studánkami se nachází významná archeologická lokalita s mnoha slovanskými mohylami. Někteří odborníci se domnívají, že tento zdroj pitné vody využívali již staří Slované v období Velké Moravy. Tato lokalita se nachází v těsné blízkosti katastrální hranice mezi Nevšovou a Lipovou, přibližně 1 km severně od lokality č. 2.

Lokalita č. 4 nese název "Nad Nevšovou", její součástí je i trať "Nivky". Svým významem je podobná "Kulatému trávníku". Je zde slovanský mohylník z druhé poloviny 9. století. Jelikož se tato lokalita nachází na hřebenu obecních lesních pozemků, je zde nádherný výhled na panorama Bílých Karpat. Zároveň se odkrývá pohled na Vizovické vrchy, na kterých bylo vystavěno několik kamenných hradů, z nichž nejvýznamnějším se stal Engelsberg ze 13. století. Nivky se nacházejí západně od místní části Nevšová a jsou od obecní komunikace vzdáleny cca 300 - 400 m. První písemná zmínka o Nevšové pochází z roku 1449 a je spojena s prodejem Světlovského panství, ke kterému obec Nevšová přináležela. Řada nálezů z těchto lokalit Slavičínska je umístěna v Městském muzeu Slavičín.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Naučná stezka
AKTUALIZACE: Marie Rumplíková (Informační centrum Slavičín) org. 56, 19.11.2007 v 10:38 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Zprávy horské služby
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
Sněhové zpravodajství
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba